Naylon Poşet Yerine Kese Kağıdı Kullanalım!

naylon poset yerine kese kagidi kullanalim
AraNerede arasın
 
 

Naylon Poşet Yerine Kese Kağıdı Kullanalım!

Ayhan Usta
Ayhan Usta
Eklenme Tarihi:2011-05-07


Ziraat Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Fahrettin Açıkgöz, Türk Gıda Kodeksine göre, gıda maddelerinin insan sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturan ve hijyenik olmadan dönüştürülen koyu renkli naylon torbalarda taşınmasının yasak olduğunu hatırlatarak, tüketicilerin naylon poşet kullanımından kaçınması çağrısında bulundu.

Açıkgöz, Türkiye Belediyeler Birliği'nin ülke genelinde siyah poşet kullanımını yasaklamasına rağmen halen bakkal ve pazarlarda siyah naylon torba kullanıldığını, tüketici dernekleri ve yerel yönetimlerin pazar yerlerini denetleyip tüketiciyi kese kağıdı kullanımına yönlendirmesini istediklerini söyledi.

Naylon poşetlerin petrol türevi polietilenden üretildiğini ve sadece yüzde 1'inin geri dönüştüğünü, yüzde 99'nun ise doğada kaldığını kaydeden Açıkgöz, şunları söyledi:

"Poşette yoğurt ve canlı akvaryum balığı bile satın alıyoruz! Onları çanta gibi kullanıyor, evde çıkan çöplerimizi onlara koyuyoruz. Naylon poşetlerin olmadığı bir yaşam düşünmek güç. Ancak, doğanın korunmasına katkıda bulunmak istiyorsak, onları tekrar tekrar kullanarak naylon poşet üretimini azaltmalı, naylon olmayan doğaya dönüşümü olan poşet ve çanta kullanmalıyız.

Geri kazanılamayan plastik poşetler su kaynakları ve çöp sahalarında önemli yer kaplıyor. Özellikle atık maddeden üretilen siyah torbalar, insan sağlığını tehdit ediyor. Genellikle seyyar satıcı ve pazar esnafının kullandığı bu poşetler, pet şişe, kova ve tıbbi atık gibi maddelerin toplanarak tekrar işlenmesiyle üretiliyor.

Atık maddelerin dönüştürülmesi sırasında şeffaflaştırma mümkün olmadığı için koyu tonlarda renklendirme yapılıyor. Türk Gıda Kodeksine göre, gıda maddelerinin hijyenik olmadan dönüştürülen koyu renkli torbalarda taşınması ve muhafaza edilmesi yasak. Siyah renkli naylon torbaların içinde barındırdığı mikroorganizmalar insan sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturmakta. Ancak şeffaf poşetlerden daha ucuz olduğu için esnaf bunları tercih ediyor."Puanı Son Giriş Üye Rating:4 /11 Üye Rating Yo.Sayısı O.Sayısı Yazı Rating:0 /0 Yazı Rating Favoriler Kötü!
4978 2017-02-24 11:40:12 477 10400    

Bu içeriğin farklı dilde çevirisini yaparak katkıda bulunmaya ne dersin ?Bu içeriğin farklı dilde çevirisini yaparak katkıda bulunmaya ne dersin ? ->  Bu içeriğin farklı dilde çevirisini yaparak katkıda bulunmaya ne dersin ?:english

-Adınız Soyadınız Ayhan
-Ünvan Mutfak Şefi
-Doğum Tarihi 10-5-1959
-Web Sayfası http://lezzetcilercatering.blogspot.com/?view=maga
-Şuan çalıştığı yer Kendi yerim(Lezzet Mimarı)
-Eğitim-Sertifikalar
Yabancı dil

AYHAN USTA'ya ulaşmak için TIKLAYINIZ

**AVANTAJ VE İNDİRİMLİ ALIŞVERİŞ İÇİN ÜYE OLARAK
TÜM İNDİRİMLERDEN FAYDALANABİLMEK İÇİN,,,
SİPARİŞ İÇİN TIKLAYINIZORGANİK GIDA ÜRETİCİLERİ ÜRETİM BİLGİLERİNİ

organiklink@gmail.com ADRESİNE GÖNDERMELERİ RİCA OLUNUR..

www.organiklink.com/

TIKLAYINIZ

-UYARI!!!! DİKKAT:Burdaki bilgiler kişilerin beyanlarına dayanmaktadır. Hiçbir şekilde resmi değildir. Bilgilerin doğruluğunu teyit etmek sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış bilgiden dolayı sitemiz hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir.
  • Resimleri büyütmek yada silmek için küçük resimlerin üstünü iki kere tıklayın
  • Yükleyebileceğiniz resim formatları: .jpg, gif, png
  • Sadece kendi yüklediğiniz resimleri silebilirsiniz

||||||
    Buraya henüz resim eklenmemiş ekleyerek puan kazanmaya ne dersin :)

Bu üyeye mesaj gönder Bu üyeye mesaj gönder

ahmetersan
ahmetersan
Eklenme Tarihi:2011-05-10 11:40:36
bende sana katılıyor ve destekliyorum sayın ustam saygılar.....
Puanı Son Giriş Üye Rating:4 /4 Üye Rating Yo.Sayısı Yorum Rating:0 /0 Yorum Rating Favoriler Kötü!
725 2011-05-12 11:07:07 124    

Yorum yap Yorum yap

Tavsiye et Tavsiye et

     RSSRss
ÜYE OL
ÜYE OL

Üye ol
  • Üye olduğunuzda:
  • Yazılara yorum yapabilir
  • Sitede yazılar yazabilir
  • Aynı ilgi alanında yeni arkadaşlarınız olabilir
  • Sana gül gibi bakar, seni poh pohlar ve pışpışlarız :)

 
Aşçılık mutfak savaş sanatıdır. © Copyright 2005-20010 Tüm Hakları Saklıdır
Site url:ascilik.net
Açıklama:Aşçılık mesleğiyle ilgili sitede. Aşçılık, aşçılık oyunları, ascilik, aşçı, asci, Yemek, yemek tarifleri, aşçılık okulu, aşçılık kursları, oteller, aşçılık iş başvuruları, mengen le ilgili bilgiler bulunmakta
İçindekiler: Aşçılık, ascilik, aşçı, asci, Yemek, yemek tarifleri, aşçılık okulu, aşçılık kursları, oteller, aşçılık iş başvurusu, aşçılık oyunları, yemek oyunları, aşçılık siteleri
© 2009 Powered by n45 | Galatasaray Ap. No:45/12 Maslak / İstanbul  |  Hizmet Şartları | Gizlilik Politikası